Az orfűi vitorlázás történelme immáron 43 éves múltra tekint vissza. Vitorlázásra a 2.5 km hosszú és átlagban 500 méter széles Pécsi-tó alkalmas, elsősorban a kis vitorlás jollék számára ideális.
1967-ben Heinemann István vezetésével, Abosi Tibor, dr. Siptár László, Grull Ottó és Nagy-Pál Jenő létrehozták a Pécsi Vízügyi SE-t és a Geodézia SE-t, ezen egyesületek voltak a tó első vitorlás klubjai. 1968. szeptember 7-én tartották a tavon az első vitorlásversenyt, az I. Vásárhelyi Pál Vitorlás Emlékversenyt, amit ezt követően tíz éven keresztül, minden augusztusban megrendeztek. Az 1970-es években példamutató vitorlás sportélet volt a Pécsi-tavon, az 1971-es évadban már 8 vitorlásversenyt rendeztek az Orfűiek. A baranyai vitorlázás első virágkorával esik egybe, a régió azóta is legsikeresebb versenyzőjének, a szöuli olimpiát megjárt Székely Antal pályafutásának kezdete. Az 1970-es évek végén Karádi Károly és Jakabos Zoltán kezdeményezésére az orfűi vitorlásélet áttevődött a Pécsi Testnevelés és Természetbarát Egyesület Vitorlás Szakosztályába, amely 1998 óta mint Orfűi Vitorlás Egyesület (OVE) néven működik. Fittler Miklós az 1980-as évek első éveiben kiharcolt egy új területet az orfűi vitorlázás számára. A gáttól délebbre a tó közepe felé, a nyugati oldalon létesült a ma is használt telep. Az új telephelyen már otthonra leltek a szörfösök is.
Vitorlástáborok
Az első vitorlástábort 1974 júniusában tartották a Vízügyi Igazgatóság munkatársainak gyermekei részére. A Pécsi-tó szakmailag is kiváló gyakorlóterep. A szélviszonyokat mindig befolyásolja a domborzat, a tó alkalmas a fiatal utánpótlás korú sportolók megmérettetésére. Az 1980-as években több mint nyolcszáz gyermek tanult vitorlázni Orfűn, a vitorlássport újraélesztését követően.
Az OVE szervezésében a fiatalabb korosztály egy hetes vitorlástáborokban ismerkedhet meg az alapvető vízi szabályokkal, a vitorlás hajók felszerelésével, a biztonságos hajóvezetés technikájával és felkészülhet a vízen előforduló vészhelyzetek kezelésére. A tábor lezárásaként egy házi versenyen is részt vesznek a fiatalok.
A vitorlástáborokba várják az érdeklődő, 8-16 éves korú, úszni tudó fiatalok jelentkezését!
Hajópark
A tó első két vitorlását Palkó Sándor, a Baranya Megyei Tanács VB elnöke adományozta az orfűi vitorlázóknak. Kezdetben Kalózok voltak a Pécsi-tavon, majd megjelentek az M Jollék és idővel az Optimistek. Már az új vitorlástelepen jelentek meg az első lengyel Finnek, Molyok. Volt idő, amikor Star is ékesítette a Pécsi-tó hajóparkját. Jelenleg az egyszemélyes osztályok dominálnak, főleg a Finn és az Optimist, de van néhány Laser és három 470-es is.
2001-től Anka Attila vezeti az orfűi klubot, a jelenlegi elnökség tagjai Rendeczki Lajos, Kellényi István, és Ribacz Péter.
A magyar vitorlázás szöuli olimpikonja: Székely Antal
A magyar vitorlázás szöuli olimpikonja Székely Antal Orfűn, a Pécsi-tavon kezdett vitorlázni. Édesapja vitorlás csónakjával tette meg az első métereket a tavon és a papája instrukcióit követve gyakorolt egészen addig, míg a Pécsi Vízügyi SE megalakulását követő évében, Heinemann István fel nem figyelt a tehetséges növendékre. Közel öt évet vitorlázott orfűi színekben Kalózzal. Tizennégy éves korára minden orfűi versenyt megnyert, kinőtte a tavat és elindult a szöuli olimpiával megkoronázott sportkarrier. Székely Antal a mai napig aktívan vitorlázik, megszámlálhatatlan bajnoki cím birtokosa, amikor csak teheti, otthon a Pécsi-tavon szeli a hullámokat és részt vesz szinte minden hazai versenyen.
Versenyek
1999-2008 között Pécs egyetlen hajósboltjáról elnevezett Regatta Kupa minősült a legnagyobb helyi versenynek. Manapság három hajóosztály, Finn, Laser és Optimist részére rendez az OVE versenyeket. Általában júniusban tartják a Baranya Kupát és júliusban az OVE Kupát, szeptember elején kerül megrendezésre a Regatta Kupa utódja a Compass Vitorlás Napok, 2010-től a szokásos osztályok mellett ismételten a Kalóz hajóosztály részvételével.
Nagyszabású eseményre készül a 43 éves orfűi vitorlázó közösség, szeptember első hétvégéjén a Compass Vitorlás Napok keretében, 30 év után ismét megrendezik a Vásárhelyi Pál Vitorlás Emlékversenyt, nosztalgia-találkozót tartanak, versenyt rendeznek az RC vitorlázóknak és programokkal készülnek az utánpótlás korúak számára is.
Forrás: http://www.compassmagazin.hu/hir/az-orfui-vitorlazas-tortenete.html
Elérhetőség:
Orfűi Vitorlás Egyesület
Ribacz Péter +3670 296 1616
Orfűi Szörf Klub
1987-ben önálló telephelyet létesítettek a szörfösök és megépítették saját vízi bázisukat. Az ezredfordulón szervezetileg is önállósodtak a szörfösök. Az új klub célja:
– az orfűi tavon szervezendő táborokkal, tanfolyamokkal, oktatásokkal a serdülő és ifjúsági, valamint felnőtt korosztály számára a szörf sport népszerűsítése
– a szörf sporttal kapcsolatos tevékenységen keresztül emberi kapcsolatok kialakításának elősegítése, más sportklubokkal és azok tagjaival történő kapcsolattartás
– szörfversenyek és rendezvények szervezése, melyek mind népszerűsítik az orfűi vitorlázó életet.
Jelenleg a klubnak 35 tagja van, az évek folyamán több országos elsőséggel, ifjúsági és válogatott kerettaggal büszkélkedhet, jelenleg is van olimpiai reménysége az OSZK-nak. Az egyesület legjobb eredménye WB futam 4.-ik helyezés. Az OSZK kötelező feladatának tekinti a szörfsport népszerűsítését és az utánpótlás kinevelését.
A klub jelenlegi elnöke Molnár István.
Elérhetőség:
ORFŰI SZÖRF KLUB 7631 Pécs, Csikor Kálmán u. 24.
A Pécsi-tó hőmérséklete 2024.08.01. 09:00 óra 26,6 C° Forrás: vizugy.hu Fotó: Leiner András . . .
RÉSZLETEK