„Egy vándortarisznyányi Mecseknádasd”
„Pakoljuk meg jól a vándortarisznyát. Ki ne szeretne kincset találni? Állj meg Vándor, utad közben. Töröld meg homlokod, csillapítsd szomjadat. Úgy hírlik, e kis település rengeteg kincset rejt, mind a tarisznyádba gyűjtheted.”
Mecseknádasd, a rejtőzködő borfalu a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet határán, festői fekvésű völgyben fekszik. A hegyek, erdők között kanyargó Réka-patak, a Schlossberg Várhegy, illetve a Templom-hegy lábánál elterülő sváb település joggal viseli a „Keleti-Mecsek kapuja” nevet. A vadban gazdag erdőkben nem nehéz természetes környezetükben megfigyelni az őzeket, szarvasokat. A vadszezon jó reményekkel kecsegteti a trófeavadászokat, ha őzre, vaddisznóra, esetleg aranyérmes gímszarvas bikára számítanak.
Az itt élő emberek, jellegzetes német tájszólásukat, néptáncaikat és mesterségeiket máig őrzik. Ez nyomon követhető a nyelvhasználatban, a rendezvények terén és a rendezett portákon is. A településszerkezet érdekessége a dűlőkben meghúzódó öt nagy pincesor. A régi hangulatot árasztó pincesorokon kismestereink munkái a szőlő és borosgazdák pincéiből kikerülő finom borok a szorgalmat, és a hagyomány tiszteletet igazolják. A Pécs-Mecseki borút részeként a település ad otthont a magyarországi németek országos borversenyének is.
A természeti értékek mellett, az épített kulturális örökség is számos értéket és titkot rejt magában. A Schlossberg várhegy és kilátó, a Német Nemzetiségi Tájház, a Réka-vár kőfal maradványai, a Német Tanösvény, a Mesterségek Háza, a Keszler-vízimalom, illetve a kápolnák és templomok megtekintése során időutazásban lehet részünk az Árpád-kortól, a Török Hódoltságon át a 18. századi sváb betelepítésekig. A fazekas, keramikus, faszobrász és méhész mestereink bemutatókat és foglalkozásokat is tartanak az érdeklődőknek. A Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúra és a Mária-út útvonala is átszeli a települést, melyek mellett, hegyi kerékpárutak, tansövények találhatók. A pihenni vágyókat pedig számos, minősített falusi szálláshely és vendéglátóhely várja. Csendes kikapcsolódást és aktív pihenést egyaránt kínálunk Önnek és családjának. Érkezzen az év bármely szakaszában, számos látnivalót kínál a környék. Látogasson el hozzánk, legyen a vendégünk!
A rejtőzködő borfalu
A Mecsek lankáin a szőlőművelés és a zamatos bor készítésének titka apáról fiúra száll. Az évenként megrendezésre kerülő borverseny már túlnőtt a Kelet – Mecsek térségén. A régi hangulatot árasztó pincesorokon, egy kis pince hűs árnyékában igazi élmény helyben bort kóstolni. Kismestereink munkái a szőlő és borosgazdák pincéiből kikerülő finom borok a szorgalmat, és a hagyomány tiszteletet igazolják. A boroshordókban illatában, zamatában, extraktban gazdag, testes fehérborok; illetve mélyvörös színű, finom cseranyagban gazdag vörösborok érlelődnek a borkedvelők számára. A borosgazdák a rozékat könnyedebb savakkal, illatos, kora nyári gyümölcsökre emlékeztető módon készítik, elsősorban Kékfrankos szőlőből. Mecseknádasdi jellemző borok: Chardonnay, Olaszrizling, Rajnai Rizling, Rizlingszilváni, Zöldveltelini, Királyleányka, Kékfrankos, Portuguiser, Merlot, Cabernet franc.
A Mecsek sűrű erdőit átszelő hűs vizű patakok páratlanul friss levegőt biztosítanak, a jelölt turistautak pedig lehetőséget kínálnak a túrázáshoz vagy a túrakerékpározáshoz. Az év bármely időszakában látnivalókat nyújt a környék, a vadászszezon pedig jó reményekkel kecsegteti a trófeavadászokat. A horgászok körében kedvelt halastóban főleg kárász, ponty és csuka található.
A település vendéglátói, éttermei, pincészetei helyi ízekkel, szezonális alapanyagokkal és klasszikus sváb receptekkel várják az éhes turistákat. Mecseknádasdon azonban nem csak a bor, hanem finom kézműves sör is készül, így a sörturisták is megtalálhatják a számításait. A mikrosörfőzde különlegessége, hogy azt egy régi borospincében
alakították ki a Schlawaker Grund pincesoron.
Az itt élő emberek, jellegzetes német tájszólásukat, néptáncaikat és mesterségeiket máig őrzik. Ez nyomon követhető a nyelvhasználatban, a rendezvények terén és a rendezett portáikon is. Hogyan is alakult ki „a nádasdi lélek?” A német tanösvényt végigjárva minden megtudható.
A településen halad át az magyar zarándokút és a nemzetközi jelentőségű Mária-út is, melyeken végigzarándokolva megcsodálhatjuk a mecseknádasdi vallási szent helyeket és megpihenhetünk a zarándokszállásokon is. Érdemes bejárni Skóciai Szent Margit Emlékutat is a Mecsekben, érintve szülőhelyével, a Réka-várral. Szállások mindenkinek Mecseknádasdon számos, minősített falusi szálláshely (panziók, vendégházak, apartmanok) várja mind a megfáradt túrázókat, mind a csendes kikapcsolódásra vágyókat.
A rendezvények a falu közösségének összetartozását erősítik, mely programok kiváló szórakozást nyújtanak az idelátogató turistáknak is. Kiemelkedő rendezvények többek között a Magyarországi Németek Országos Borversenye, a Kretzl Fest, a Nádasdi Búcsú, a Bor-Barangoló vagy a Mikulás-napi pincejárás.
Látogasson el hozzánk, legyen a vendégünk!
Elérhetőség és bővebb információ:
Honlap: www.mecsekndasd.hu
Közösségi oldal: www.facebook.com/Rejtozkodoborfalu
Cím: 7695 Mecseknádasd, Rákóczi Ferenc utca 66.
E-mail cím: turizmus@mecseknadasd.hu
Telefonszám: +36 72 671 810; +36 30 591 3347
A Pécsi-tó hőmérséklete 2024.08.01. 09:00 óra 26,6 C° Forrás: vizugy.hu Fotó: Leiner András . . .
RÉSZLETEK