7677 Orfű, Széchenyi tér 5-6.
Tel.: Sánta Viktor +36-20/389-0000;
Csaba András +36-20/229-2025, e-mail: csabaandras@gmail.com
Az Orfűi Víziturisztikai Központban működő szolgáltatások:
7677 Orfű Dollár u. 36.
Tel: Varenke Hanga, +36-70/408-2329, e-mail: orfufitt@gmail.com
Sárkányhajó bérlése kormányossal: 13.970 Ft / óra (teljes legénység 10 evezős + 1 dobos)
(a bérletek személy-, cég- vagy iskola nevére szólóak és a vásárlástól 1 évig érvényesek a bérlet szabályzatban leírtak szerint)
Napijegy a létesítmény használatára: 500 Ft/alkalom – öltöző zárható szekrénnyel, vizesblokk (sporteszköz bérlése esetén a bérlés előtti és utáni fél órában, valamint az edzések idején a létesítmény használata ingyenes). Kulcskaució az öltözőszekrényekhez: 1.000 Ft
Sporteszköz bérlés:
Az orfűi vitorlázás történelme immáron 43 éves múltra tekint vissza. Vitorlázásra a 2.5 km hosszú és átlagban 500 méter széles Pécsi-tó alkalmas, elsősorban a kis vitorlás jollék számára ideális.
1967-ben Heinemann István vezetésével, Abosi Tibor, dr. Siptár László, Grull Ottó és Nagy-Pál Jenő létrehozták a Pécsi Vízügyi SE-t és a Geodézia SE-t, ezen egyesületek voltak a tó első vitorlás klubjai. 1968. szeptember 7-én tartották a tavon az első vitorlásversenyt, az I. Vásárhelyi Pál Vitorlás Emlékversenyt, amit ezt követően tíz éven keresztül, minden augusztusban megrendeztek. Az 1970-es években példamutató vitorlás sportélet volt a Pécsi-tavon, az 1971-es évadban már 8 vitorlásversenyt rendeztek az Orfűiek. A baranyai vitorlázás első virágkorával esik egybe, a régió azóta is legsikeresebb versenyzőjének, a szöuli olimpiát megjárt Székely Antal pályafutásának kezdete. Az 1970-es évek végén Karádi Károly és Jakabos Zoltán kezdeményezésére az orfűi vitorlásélet áttevődött a Pécsi Testnevelés és Természetbarát Egyesület Vitorlás Szakosztályába, amely 1998 óta mint Orfűi Vitorlás Egyesület (OVE) néven működik. Fittler Miklós az 1980-as évek első éveiben kiharcolt egy új területet az orfűi vitorlázás számára. A gáttól délebbre a tó közepe felé, a nyugati oldalon létesült a ma is használt telep. Az új telephelyen már otthonra leltek a szörfösök is.
Az első vitorlástábort 1974 júniusában tartották a Vízügyi Igazgatóság munkatársainak gyermekei részére. A Pécsi-tó szakmailag is kiváló gyakorlóterep. A szélviszonyokat mindig befolyásolja a domborzat, a tó alkalmas a fiatal utánpótlás korú sportolók megmérettetésére. Az 1980-as években több mint nyolcszáz gyermek tanult vitorlázni Orfűn, a vitorlássport újraélesztését követően.
Az OVE szervezésében a fiatalabb korosztály egy hetes vitorlástáborokban ismerkedhet meg az alapvető vízi szabályokkal, a vitorlás hajók felszerelésével, a biztonságos hajóvezetés technikájával és felkészülhet a vízen előforduló vészhelyzetek kezelésére. A tábor lezárásaként egy házi versenyen is részt vesznek a fiatalok.
A vitorlástáborokba várják az érdeklődő, 8-16 éves korú, úszni tudó fiatalok jelentkezését!
A tó első két vitorlását Palkó Sándor, a Baranya Megyei Tanács VB elnöke adományozta az orfűi vitorlázóknak. Kezdetben Kalózok voltak a Pécsi-tavon, majd megjelentek az M Jollék és idővel az Optimistek. Már az új vitorlástelepen jelentek meg az első lengyel Finnek, Molyok. Volt idő, amikor Star is ékesítette a Pécsi-tó hajóparkját. Jelenleg az egyszemélyes osztályok dominálnak, főleg a Finn és az Optimist, de van néhány Laser és három 470-es is.
2001-től Anka Attila vezeti az orfűi klubot, a jelenlegi elnökség tagjai Rendeczki Lajos, Kellényi István, és Ribacz Péter.
A magyar vitorlázás szöuli olimpikonja Székely Antal Orfűn, a Pécsi-tavon kezdett vitorlázni. Édesapja vitorlás csónakjával tette meg az első métereket a tavon és a papája instrukcióit követve gyakorolt egészen addig, míg a Pécsi Vízügyi SE megalakulását követő évében, Heinemann István fel nem figyelt a tehetséges növendékre. Közel öt évet vitorlázott orfűi színekben Kalózzal. Tizennégy éves korára minden orfűi versenyt megnyert, kinőtte a tavat és elindult a szöuli olimpiával megkoronázott sportkarrier. Székely Antal a mai napig aktívan vitorlázik, megszámlálhatatlan bajnoki cím birtokosa, amikor csak teheti, otthon a Pécsi-tavon szeli a hullámokat és részt vesz szinte minden hazai versenyen.
1999-2008 között Pécs egyetlen hajósboltjáról elnevezett Regatta Kupa minősült a legnagyobb helyi versenynek. Manapság három hajóosztály, Finn, Laser és Optimist részére rendez az OVE versenyeket. Általában júniusban tartják a Baranya Kupát és júliusban az OVE Kupát, szeptember elején kerül megrendezésre a Regatta Kupa utódja a Compass Vitorlás Napok, 2010-től a szokásos osztályok mellett ismételten a Kalóz hajóosztály részvételével.
Nagyszabású eseményre készül a 43 éves orfűi vitorlázó közösség, szeptember első hétvégéjén a Compass Vitorlás Napok keretében, 30 év után ismét megrendezik a Vásárhelyi Pál Vitorlás Emlékversenyt, nosztalgia-találkozót tartanak, versenyt rendeznek az RC vitorlázóknak és programokkal készülnek az utánpótlás korúak számára is.
Forrás: http://www.compassmagazin.hu/hir/az-orfui-vitorlazas-tortenete.html
Elérhetőség:
Orfűi Vitorlás Egyesület
Ribacz Péter +36 70 296 1616
1987-ben önálló telephelyet létesítettek a szörfösök és megépítették saját vízi bázisukat. Az ezredfordulón szervezetileg is önállósodtak a szörfösök. Az új klub célja:
– az orfűi tavon szervezendő táborokkal, tanfolyamokkal, oktatásokkal a serdülő és ifjúsági, valamint felnőtt korosztály számára a szörf sport népszerűsítése
– a szörf sporttal kapcsolatos tevékenységen keresztül emberi kapcsolatok kialakításának elősegítése, más sportklubokkal és azok tagjaival történő kapcsolattartás
– szörfversenyek és rendezvények szervezése, melyek mind népszerűsítik az orfűi vitorlázó életet.
Jelenleg a klubnak 35 tagja van, az évek folyamán több országos elsőséggel, ifjúsági és válogatott kerettaggal büszkélkedhet, jelenleg is van olimpiai reménysége az OSZK-nak. Az egyesület legjobb eredménye WB futam 4.-ik helyezés. Az OSZK kötelező feladatának tekinti a szörfsport népszerűsítését és az utánpótlás kinevelését.
A klub jelenlegi elnöke Molnár István.
Elérhetőség:
ORFŰI SZÖRF KLUB 7631 Pécs, Csikor Kálmán u. 24.
Forrás: http://www.vitorlasnapok.hu/index.php?page=23&history_id=7
A Kajak sportág 1970-ben honosodott meg az orfűi tavon id. Csaba Andrásnak köszönhetően.
Az első 20 évben 80-100 fő alkotta az egyesületet, ami meglehetősen szép szám pécsi viszonylatban. Sajnos mára ez a szám lecsökkent 30-40 főre. Ezt részben a sorra megszűnő támogatásnak köszönhető. Ennek volt az is köszönhető, hogy elvesztettük csónakházunkat. Az újat saját erőből alakítottuk ki. A szomorú dolgok mellett elkönyvelhetünk magunknak szerencsére jó eredményeket is:
A szakosztály fennállása óta 29 magyar bajnoki címet, 13 IBV dobogós helyet, 2 Universiade III. helyet, 1 felnőtt világbajnoki V. helyet és 2004-ben a poznani Európa bajnokságon egy I. és egy III. helyet szerzett.
Elérhetőség:
Csaba András – csabaandras82@gmail.com
7677 Orfű, Széchenyi tér 5/a
Tájékoztató a Pécsi Kajak Kenu Club Tagságával kapcsolatban:
A Clubhoz való csatlakozásnak nincs különösebb feltétele, választható:
– teljes jogú tagság (ez kb. versenyzői státuszt, rendszeres edzéslátogatást, edzésekre való kijuttatást, versenyekre utazást jelent és havi tagdíjat feltételez, 5000 Ft/hó), vagy
– a pártolói tagság (szabadidősport jellegű részvétel, évi díj 30.000 Ft, a sporteszközök és a vízitelep használatára jogosít, részvételi lehetőség az edzéseken, versenyzési lehetőség stb.) között.
A pártoló tagság a gyakorlat szerint alkalmas arra, hogy családok (3-4 fő) vegyék igénybe a vízitelepet, hajókat. A pártoló tagsági díjak a POSZEIDON Kajak Kenu közhasznú alapítvány számlájára kerülnek és ennek megfelelő adó-kedvezményt jelentenek a befizetőnek.
Nyári időszakban szinte minden nap vannak edzések, a nyári szünet kezdetével nyári táborok is indulnak kezdők részére napközis jelleggel. Egész napos „ügyelet” működik a telepen. A versenyszezon számunkra ősszel véget ér, ilyenkor általában csak az edzés idejére van nyitva a csónakház.
A hajók tárolását az egyre szűkösebbé váló csónakházunkban oldjuk meg, saját hajók tárolása is megoldható. Október eleje körül indulnak a szárazföldi alapozó, erőnléti edzések. Ezek helye Pécsen a Szabadság úton lévő tornateremben van, napi két csoportban.
Forrás/Honlap: http://pkkc.uw.hu/
A sárkányhajók igen látványosak: elöl sárkányfej, hátul sárkányfarok díszíti, a kenu típusú test tizenkét és fél méter hosszú, általában 16–20 lapátos hajtja, akiknek az együttműködését a hajó orrában, a menetiránynak háttal ülő dobos segíti – az irányt pedig a hátul álló kormányos tartja.
Honnan is indult a sárkányhajózás? Persze, hogy keletről. A legenda szerint a gyökerek Kínába, az i. e. 3. századba, a hadakozó fejedelemségek korába vezetnek. Ekkor egy száműzött költő-politikus, Qu Yuan – a hagyomány szerint május 5-én – elkeseredésében egy kővel a Jangce egyik mellékfolyójába, a Milouba vetette magát, és meghalt. Hazafiasságát, megalkuvást nem tűrő szellemét évezredek óta ápolják a kínaiak, s ettől kezdve vált ősi hagyománnyá a sárkányfejekkel feldíszített csónakok versenye.
A sárkányhajózás remek kikapcsolódást jelent, és kiváló csapatépítő jellege van. Ráadásul nem kell hozzá evezősmúlt, mindenki, így gyerekek vagy idősebbek, férfiak és nők gyorsan beletanulnak.
Aki pedig versenyezni akar, megteheti, ugyanis az orfűieknek van egy versenycsapatuk is, amellyel indulnak a különböző viadalokon.
Pécsi Sárkányhajó Egyesület
A Pécsi Sárkányhajó Egyesület 2005-ben alakult. A társaság volt kajakosokból és kenusokból áll, de vannak közöttük olyanok, akik még versenyszerűen eveznek egész nyáron. Innen jött az ötlet, hogy mégis kéne valami, ami összetartja a társaságot, ez pedig a sárkányhajózás lett. Ez egy jó lehetőség a társaság és a jó hangulat megőrzésére, a rendszeres edzések révén. Amúgy is mindenkinek jót tesz egy kis edzés és ezáltal némi “lelki” kikapcsolódás is. Ehhez a sporthoz elengedhetetlen a viszonylag nagy vízfelület és egy sárkányhajó is.
Honlap: http://orfufitt.hu
Elérhetőség:
Csaba András -+36-20/229-2025, csabaandras82@gmail.com
Békés Attila – +36-20/3266-707, orfufitt.jurtatabor@gmail.com
A Pécsi-tó hőmérséklete 2024.08.01. 09:00 óra 26,6 C° Forrás: vizugy.hu Fotó: Leiner András . . .
RÉSZLETEK